Microchip Technology PIC16F819-I/MLTSL
PIC16F819-I/MLTSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F819-I/MLTSL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F819-I/MLTSL.pdf
Availability of PIC16F819-I/MLTSL
QUANTITY
PIC16F819-I/MLTSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F819-I/MLTSL
Internal Part NumberEIS-PIC16F819-I/MLTSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F819-I/MLTSL
Related LinksPIC16F81, PIC16F819-I/MLTSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F819-I/MLTSL Details Description
Related parts for PIC16F819-I/MLTSL
KIT STARTER KEIL FOR STR910 datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIG SW -M01- CNRS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
KEX10(A)C datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf