Microchip Technology PIC16F84A-20I/SO
PIC16F84A-20I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F84A-20I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F84A-20I/SO.pdf
Availability of PIC16F84A-20I/SO
QUANTITY
PIC16F84A-20I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F84A-20I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F84A-20I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F84A-20I/SO
Related LinksPIC16F84, PIC16F84A-20I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F84A-20I/SO Details Description
Related parts for PIC16F84A-20I/SO
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM20S/AE20M/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 238 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf