Microchip Technology PIC16F84A-20I/SS
PIC16F84A-20I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F84A-20I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F84A-20I/SS.pdf
Availability of PIC16F84A-20I/SS
QUANTITY
PIC16F84A-20I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F84A-20I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F84A-20I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F84A-20I/SS
Related LinksPIC16F84, PIC16F84A-20I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F84A-20I/SS Details Description
Related parts for PIC16F84A-20I/SS
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC DGTL POT 128POS 100K SGL 8DIP datasheet.pdf
CONN CAP SEALING FOR FIRE WIRE datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
ANT 2-WAY UHF 450-470MHZ SFU WHT datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 0.6W 2512 datasheet.pdf
HAN TC200 MALE CONTACT 70MM datasheet.pdf