Microchip Technology PIC16F84AT-04/SO
PIC16F84AT-04/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F84AT-04/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F84AT-04/SO.pdf
Availability of PIC16F84AT-04/SO
QUANTITY
PIC16F84AT-04/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F84AT-04/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F84AT-04/SO
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F84AT-04/SO
Related LinksPIC16F84, PIC16F84AT-04/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F84AT-04/SO Details Description
Related parts for PIC16F84AT-04/SO
EMITTER IR 950NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG .8MM 50POS R/A AU SMD datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 135DEG C NC 6A datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
K60816B TOOL KIT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
H ACT R48.2- 83161 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 100MHZ 8UDFN datasheet.pdf