Microchip Technology PIC16F870-I/SP
PIC16F870-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F870-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F870-I/SP.pdf
Availability of PIC16F870-I/SP
QUANTITY
PIC16F870-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F870-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F870-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F870-I/SP
Related LinksPIC16F8, PIC16F870-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F870-I/SP Details Description
Related parts for PIC16F870-I/SP
FIXED IND 1UH 2A 50 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 11.4A 3 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 350UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.4V OD SSOP3 datasheet.pdf