Microchip Technology PIC16F873A-E/ML
PIC16F873A-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F873A-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F873A-E/ML.pdf
Availability of PIC16F873A-E/ML
QUANTITY
PIC16F873A-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F873A-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F873A-E/ML
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F873A-E/ML
Related LinksPIC16F8, PIC16F873A-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F873A-E/ML Details Description
Related parts for PIC16F873A-E/ML
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT-PROT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 4.77A 30 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE 277V SAFE HAZ UL913 .160A datasheet.pdf