Microchip Technology PIC16F874-10E/L
PIC16F874-10E/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F874-10E/L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
PIC16F874-10E/L.pdf
Availability of PIC16F874-10E/L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F874-10E/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F874-10E/L
Internal Part NumberEIS-PIC16F874-10E/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F874-10E/L
Related LinksPIC16F8, PIC16F874-10E/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F874-10E/L Details Description
Related parts for PIC16F874-10E/L
KNOB CLR GLOSS.925"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH BASIC SUBMINI ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A T/H TIN datasheet.pdf
MS-3 LSR SNGL-LD PLC W/M12 PWR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123T datasheet.pdf