Microchip Technology PIC16F877A-I/ML
PIC16F877A-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F877A-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC16F877A-I/ML.pdf
Availability of PIC16F877A-I/ML
QUANTITY
PIC16F877A-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F877A-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F877A-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F877A-I/ML
Related LinksPIC16F8, PIC16F877A-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F877A-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F877A-I/ML
FIXED IND 15UH 5.5A 23 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VND5E050J datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 125V RADIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf