Microchip Technology PIC16F877A-I/PT
PIC16F877A-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F877A-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F877A-I/PT.pdf
Availability of PIC16F877A-I/PT
QUANTITY
PIC16F877A-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F877A-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F877A-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F877A-I/PT
Related LinksPIC16F8, PIC16F877A-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F877A-I/PT Details Description
Related parts for PIC16F877A-I/PT
IC OPAMP GP 1.8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2:1 20-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 10ppm 20pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf