Microchip Technology PIC16F87T-I/SO
PIC16F87T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F87T-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F87T-I/SO.pdf
Availability of PIC16F87T-I/SO
QUANTITY
PIC16F87T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F87T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F87T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F87T-I/SO
Related LinksPIC16F8, PIC16F87T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F87T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F87T-I/SO
CAP CER 5.6PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 51000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
INS. ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 13POS datasheet.pdf
PAC-CJ1W-HE20-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf