Microchip Technology PIC16F883-I/SS
PIC16F883-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F883-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F883-I/SS.pdf
Availability of PIC16F883-I/SS
QUANTITY
PIC16F883-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F883-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F883-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16F882,3,4,6,7 Errata/Datasheet Update 19/Aug/2013
PIC16F88Y, HAY Errata Data Sheet Update 03/Sep/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F883-I/SS
Related LinksPIC16F8, PIC16F883-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F883-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F883-I/SS
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 10POS .100 HORIZ SMD datasheet.pdf