ITT Cannon, LLC CA3102E28-12PXBF80-05
CA3102E28-12PXBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E28-12PXBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E28-12PXBF80-05.pdf
Availability of CA3102E28-12PXBF80-05
QUANTITY
CA3102E28-12PXBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E28-12PXBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E28-12PXBF80-05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E28-12PXBF80-05
Related LinksCA3102E28-, CA3102E28-12PXBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E28-12PXBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E28-12PXBF80-05
IC RF SWITCH SPDT 75 OHM 8MSOP datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RIM-I 2 6/24VDC GN datasheet.pdf
IE-IMCV-MODECONVERTER, SFP/SFP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
FUSE GLASS 60MA 1000VAC datasheet.pdf