Microchip Technology PIC16F916-I/SS
PIC16F916-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F916-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16F916-I/SS.pdf
Availability of PIC16F916-I/SS
QUANTITY
PIC16F916-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F916-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F916-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
EEPROM Size256 x 8
RAM Size352 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F916-I/SS
Related LinksPIC16F9, PIC16F916-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F916-I/SS Details Description
Related parts for PIC16F916-I/SS
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
PANEL PATCH CAT5E WALL MT 12PORT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 4KV R7 NONSTND datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE BELT 1/2X24" A MED datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RADSERT 6.0MM SPR TWST 120A KNUR datasheet.pdf