Microchip Technology PIC16HV785-I/ML
PIC16HV785-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16HV785-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16HV785-I/ML.pdf
Availability of PIC16HV785-I/ML
QUANTITY
PIC16HV785-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16HV785-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16HV785-I/ML
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16HV785-I/ML
Related LinksPIC16HV, PIC16HV785-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16HV785-I/ML Details Description
Related parts for PIC16HV785-I/ML
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
E2FM M8 SD2MM FLOURORESIN COAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS GLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf