Microchip Technology PIC16LC55A-04I/P
PIC16LC55A-04I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LC55A-04I/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Datasheet Download
PIC16LC55A-04I/P.pdf
Availability of PIC16LC55A-04I/P
QUANTITY
PIC16LC55A-04I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LC55A-04I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LC55A-04I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Assembly Site 23/May/2014
Qualification Report Revision 23/Sep/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LC55A-04I/P
Related LinksPIC16LC5, PIC16LC55A-04I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LC55A-04I/P Details Description
Related parts for PIC16LC55A-04I/P
IC REG LDO 2.5V 1A 6DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.8A TO-220F datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 306MA 750 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 920MA 980 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A datasheet.pdf