JAE Electronics PS-10SM-D4P1-1DA-SR
PS-10SM-D4P1-1DA-SR picture photo
Mfg. Part Number
PS-10SM-D4P1-1DA-SR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN HEADER 10POS
Datasheet Download
PS-10SM-D4P1-1DA-SR.pdf
Availability of PS-10SM-D4P1-1DA-SR
QUANTITY
PS-10SM-D4P1-1DA-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-10SM-D4P1-1DA-SR
Internal Part NumberEIS-PS-10SM-D4P1-1DA-SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesPS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions*
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Holder
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-10SM-D4P1-1DA-SR
Related LinksPS-10SM-D, PS-10SM-D4P1-1DA-SR Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-10SM-D4P1-1DA-SR Details Description
Related parts for PS-10SM-D4P1-1DA-SR
HEAT SHRINK DIA BLK 3/64" X 4' datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 895MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 4V SMD datasheet.pdf