Microchip Technology PIC16LC56A-04/SO
PIC16LC56A-04/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LC56A-04/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LC56A-04/SO.pdf
Availability of PIC16LC56A-04/SO
QUANTITY
PIC16LC56A-04/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LC56A-04/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LC56A-04/SO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
Standard Package42
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LC56A-04/SO
Related LinksPIC16LC5, PIC16LC56A-04/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LC56A-04/SO Details Description
Related parts for PIC16LC56A-04/SO
IDC CABLE - MSR60K/MC60F/MPD60K datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
ETHERNET TO 802.11B/G WLAN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 24POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.158 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8HTSOP-J datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 500' datasheet.pdf
CONN HDR 59POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A QD SYNC 32QFN datasheet.pdf