ST STTH16BC065CT
STTH16BC065CT picture photo
Mfg. Part Number
STTH16BC065CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 650V 16A TO220AB
Datasheet Download
STTH16BC065CT.pdf
Availability of STTH16BC065CT
QUANTITY
STTH16BC065CT Order Process
Ship out your order
Specifications of STTH16BC065CT
Internal Part NumberEIS-STTH16BC065CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.2V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STTH16BC065CT
Related LinksSTTH16, STTH16BC065CT Datasheet, ST Distributor
STTH16BC065CT Details Description
Related parts for STTH16BC065CT
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
LABEL S LAM LS6 1 X .75" 250/RL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 12PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 15A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 42MM datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf