Microchip Technology PIC16LCE625T-04/SO
PIC16LCE625T-04/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LCE625T-04/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LCE625T-04/SO.pdf
Availability of PIC16LCE625T-04/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LCE625T-04/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LCE625T-04/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LCE625T-04/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,100
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LCE625T-04/SO
Related LinksPIC16LCE6, PIC16LCE625T-04/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LCE625T-04/SO Details Description
Related parts for PIC16LCE625T-04/SO
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE WE-LF SH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0075UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 370V RADIAL datasheet.pdf