Microchip Technology PIC16LF1454-E/SL
PIC16LF1454-E/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1454-E/SL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1454-E/SL.pdf
Availability of PIC16LF1454-E/SL
QUANTITY
PIC16LF1454-E/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1454-E/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1454-E/SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package57
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O8
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1454-E/SL
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1454-E/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1454-E/SL Details Description
Related parts for PIC16LF1454-E/SL
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADR 2.54MM 12POS GOLD R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS PIN datasheet.pdf
PIN CONTACT 14AWG PLATED datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf