Microchip Technology PIC16LF1454T-I/JQ
PIC16LF1454T-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1454T-I/JQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 16UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1454T-I/JQ.pdf
Availability of PIC16LF1454T-I/JQ
QUANTITY
PIC16LF1454T-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1454T-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1454T-I/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O8
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1454T-I/JQ
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1454T-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1454T-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16LF1454T-I/JQ
Crystal 19.6600MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 500MA 270 MOHM datasheet.pdf