Microchip Technology PIC16LF1458-E/ML
PIC16LF1458-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1458-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16LF1458-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1458-E/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF1458-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1458-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1458-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C