Microchip Technology PIC16LF1458-E/P
PIC16LF1458-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1458-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC16LF1458-E/P.pdf
Availability of PIC16LF1458-E/P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF1458-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1458-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1458-E/P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1458-E/P
Related LinksPIC16LF, PIC16LF1458-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1458-E/P Details Description
Related parts for PIC16LF1458-E/P
CONNECTOR HEADER 60POS R/A datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN MALE PIN M12 5POS SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 30A 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
81 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf