Microchip Technology PIC16LF1458-E/SO
PIC16LF1458-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1458-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1458-E/SO.pdf
Availability of PIC16LF1458-E/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF1458-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1458-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1458-E/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1458-E/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1458-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1458-E/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1458-E/SO
IC RECEIVER PLL 300KHZ 20-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 04 POS .197 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD5570 datasheet.pdf
IC SMART RESET 6UDFN datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf