Microchip Technology PIC16LF1459-E/SO
PIC16LF1459-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1459-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1459-E/SO.pdf
Availability of PIC16LF1459-E/SO
QUANTITY
PIC16LF1459-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1459-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1459-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package38
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O14
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1459-E/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1459-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1459-E/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1459-E/SO
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 7A 415VAC datasheet.pdf