Microchip Technology PIC16LF1507-I/P
PIC16LF1507-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1507-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Datasheet Download
PIC16LF1507-I/P.pdf
Availability of PIC16LF1507-I/P
QUANTITY
PIC16LF1507-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1507-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1507-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package22
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package20-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1507-I/P
Related LinksPIC16LF, PIC16LF1507-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1507-I/P Details Description
Related parts for PIC16LF1507-I/P
FIXED IND 47NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC D/A CONV 10BIT OCTAL 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC SERIALIZER 20BIT 32-MLP datasheet.pdf
CABLE LIMITER 600V 4/0 CU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 8K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf