Microchip Technology PIC16LF1512-I/SS
PIC16LF1512-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1512-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1512-I/SS.pdf
Availability of PIC16LF1512-I/SS
QUANTITY
PIC16LF1512-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1512-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1512-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1512-I/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1512-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1512-I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1512-I/SS
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 512 RAM 44LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
IC 5.0V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK UNIT NPN-PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf