Microchip Technology PIC16LF1516-E/ML
PIC16LF1516-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1516-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF1516-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1516-E/ML
QUANTITY
PIC16LF1516-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1516-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1516-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1516-E/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1516-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1516-E/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1516-E/ML
CABLE TIE ST HV 120LB NAT 30.7" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MICA INSULATOR TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf