Microchip Technology PIC16LF1517-E/MV
PIC16LF1517-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1517-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1517-E/MV.pdf
Availability of PIC16LF1517-E/MV
QUANTITY
PIC16LF1517-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1517-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1517-E/MV
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1517-E/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1517-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1517-E/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1517-E/MV
RES ARRAY 15 RES 680K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG DR FL POLZ 32POS datasheet.pdf
99-X-10 7 EXTENSION datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DSUB 17H2 F PCB G HP T datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 3A 60V 6-SMD datasheet.pdf