Microchip Technology PIC16LF1517T-I/MV
PIC16LF1517T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1517T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40QFN
Datasheet Download
PIC16LF1517T-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1517T-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1517T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1517T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1517T-I/MV
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1517T-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1517T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1517T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1517T-I/MV
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 24SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V .1A SMINI-3 datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR TX 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf