Microchip Technology PIC16LF1526-E/MR
PIC16LF1526-E/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1526-E/MR
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC16LF1526-E/MR.pdf
Availability of PIC16LF1526-E/MR
QUANTITY
PIC16LF1526-E/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1526-E/MR
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1526-E/MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Copper Bond Wire Update 16/Mar/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1526-E/MR
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1526-E/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1526-E/MR Details Description
Related parts for PIC16LF1526-E/MR
TVS DIODE 10VWM 17VC SMD datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY 64PPR W/SW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 20A M80 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
NO CLEANUP APPLICATOR GUN 8/CASE datasheet.pdf
220UF 63V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf