Microchip Technology PIC16LF1559-E/ML
PIC16LF1559-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1559-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 20QFN
Datasheet Download
PIC16LF1559-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1559-E/ML
QUANTITY
PIC16LF1559-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1559-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1559-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Datasheet Update 20/Jan/2015
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Datsheet Update 07/Apr/2015
Errata/DataSheet/Die Revision 20/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1559-E/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1559-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1559-E/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1559-E/ML
IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TWZR PAIR CHISEL 1.50MM datasheet.pdf
LSR DSPLC SNSR SPC RFLC RS-485/4 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
IC MOSFET IGBT 20V datasheet.pdf