Microchip Technology PIC16LF1613-E/P
PIC16LF1613-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1613-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Datasheet Download
PIC16LF1613-E/P.pdf
Availability of PIC16LF1613-E/P
QUANTITY
PIC16LF1613-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1613-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1613-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1613-E/P
Related LinksPIC16LF, PIC16LF1613-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1613-E/P Details Description
Related parts for PIC16LF1613-E/P
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK GROUND 5MM YEL/GRN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CAP CER 30PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf