Microchip Technology PIC16LF1705-I/ST
PIC16LF1705-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1705-I/ST
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8K FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16LF1705-I/ST.pdf
Availability of PIC16LF1705-I/ST
QUANTITY
PIC16LF1705-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1705-I/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1705-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1705-I/ST
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1705-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1705-I/ST Details Description
Related parts for PIC16LF1705-I/ST
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC 1CH 38TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128POS .050 SMD datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.630V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.075" datasheet.pdf
IC VOLT-LEVEL TRANSLATOR 8-DSBGA datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 290W TO247 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf