Vishay/Dale RNC50J4122BRB14
RNC50J4122BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4122BRB14
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4122BRB14.pdf
Availability of RNC50J4122BRB14
QUANTITY
RNC50J4122BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4122BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4122BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4122BRB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4122BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4122BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J4122BRB14
CONN HEADER VERT 10POS .156 TIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
IC COMP CMOS HS 18V 36-TQFN datasheet.pdf
IND PB ILLUM SQ GRAY 12V BLUE datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-2590 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf