Microchip Technology PIC16LF1713-I/ML
PIC16LF1713-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1713-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 4K FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF1713-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1713-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1713-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1713-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1713-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationLead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1713-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1713-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1713-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1713-I/ML
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS AWG28 STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 47 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN PLUG SS 13POS STRT WO/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf