Microchip Technology PIC16LF1718-I/MV
PIC16LF1718-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1718-I/MV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1718-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1718-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1718-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1718-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1718-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1718-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1718-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1718-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1718-I/MV
IC FLASH 2MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL 4BIT 1:4 16-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Analog Dimming Lighting 10-VSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 110V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDTX2 0.5A 28V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.200 T/H datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
IC SWITCH T-R 10W MMIC SOT26 datasheet.pdf
4700UF 40V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf