Microchip Technology PIC16LF1719-E/MV
PIC16LF1719-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1719-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1719-E/MV.pdf
Availability of PIC16LF1719-E/MV
QUANTITY
PIC16LF1719-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1719-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1719-E/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1719-E/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1719-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1719-E/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1719-E/MV
IC SUPERVISOR MPU 2.93V RS 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 165A SD2 datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 10% datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 780FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf