Microchip Technology PIC16LF1719T-I/PT
PIC16LF1719T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1719T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16LF1719T-I/PT.pdf
Availability of PIC16LF1719T-I/PT
QUANTITY
PIC16LF1719T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1719T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1719T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationBond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1719T-I/PT
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1719T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1719T-I/PT Details Description
Related parts for PIC16LF1719T-I/PT
IC GATE XOR 1CH 3-INP SC-70-6 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 2W 56K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6"L X 3.25"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CORDSET 18AWG 125V BLACK 25PC datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf