Microchip Technology PIC16LF1768T-I/SO
PIC16LF1768T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1768T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 20SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1768T-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1768T-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1768T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1768T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1768T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCCB 1803 27/NOV/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b, D/A 2x5b, 2x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1768T-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1768T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1768T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1768T-I/SO
CONN HEADER 20POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4 ELEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.25A 6UTDFN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS INLINE SKT datasheet.pdf
0.25MM 40POS FINE COAX PLUG datasheet.pdf