Microchip Technology PIC16LF1776T-I/MX
PIC16LF1776T-I/MX picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1776T-I/MX
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1776T-I/MX.pdf
Availability of PIC16LF1776T-I/MX
QUANTITY
PIC16LF1776T-I/MX Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1776T-I/MX
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1776T-I/MX
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b, D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UQFN, Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1776T-I/MX
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1776T-I/MX Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1776T-I/MX Details Description
Related parts for PIC16LF1776T-I/MX
CASE PLASTIC BLACK 4"L X 2.88"W datasheet.pdf
PFC & PWM CONTROLLER COMBO datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 25POS GOLD WW datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 76POS VERT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf