Microchip Technology PIC16LF1788-E/ML
PIC16LF1788-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1788-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF1788-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1788-E/ML
QUANTITY
PIC16LF1788-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1788-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1788-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1788-E/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1788-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1788-E/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1788-E/ML
CBS CUP-DUAL TEARDROP 5/8" datasheet.pdf
SCR SENS GATE 600V 10A TO-252 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf