Microchip Technology PIC16LF1788T-I/ML
PIC16LF1788T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1788T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF1788T-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1788T-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1788T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1788T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1788T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1788T-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1788T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1788T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1788T-I/ML
IDC CABLE - HKR40S/AE40G/X datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG10G/AF10/AFG10G datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V SL/GP 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 4.5V datasheet.pdf