Microchip Technology PIC16LF1824T-I/JQ
PIC16LF1824T-I/JQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1824T-I/JQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 16UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1824T-I/JQ.pdf
Availability of PIC16LF1824T-I/JQ
QUANTITY
PIC16LF1824T-I/JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1824T-I/JQ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1824T-I/JQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-UQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1824T-I/JQ
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1824T-I/JQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1824T-I/JQ Details Description
Related parts for PIC16LF1824T-I/JQ
RES SMD 187K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT LOW V 48TSSOP datasheet.pdf
IC HEX INV UNBUFFED 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
ICL 60 OHM 20% 2A 15MM datasheet.pdf
BUZZER 3-30VDC 80DB FLANGE 24MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 48PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf