Microchip Technology PIC16LF1825-E/ML
PIC16LF1825-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1825-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16LF1825-E/ML.pdf
Availability of PIC16LF1825-E/ML
QUANTITY
PIC16LF1825-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1825-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1825-E/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1825-E/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1825-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1825-E/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1825-E/ML
DIODE GEN PURP 400V 1A SMB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W 15 AU datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 35 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/SLOT/CAP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 100C P 48" YEL JACKP NI datasheet.pdf