Microchip Technology PIC16LF1826-E/SS
PIC16LF1826-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1826-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1826-E/SS.pdf
Availability of PIC16LF1826-E/SS
QUANTITY
PIC16LF1826-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1826-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1826-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1826-E/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1826-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1826-E/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1826-E/SS
FIXED IND 33NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 5.5A DPAK datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR R/A datasheet.pdf
IC LOW DRIVERS/REC ENABLE 24SOIC datasheet.pdf
LED IND 3MM BI-LVL RD/GN WH DIFF datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 65MA 33 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf
CTV 23C 21#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
Stereo, 96 kHz, Multibit DAC IC datasheet.pdf