Microchip Technology PIC16LF1828-E/SS
PIC16LF1828-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1828-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF1828-E/SS.pdf
Availability of PIC16LF1828-E/SS
QUANTITY
PIC16LF1828-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1828-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1828-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1828-E/SS
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1828-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1828-E/SS Details Description
Related parts for PIC16LF1828-E/SS
RES SMD 16K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 21POS TIN PCB datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
IC TRANSMITTER ASK/FSK 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC VCXO 24.756MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC MIXER 1-4GHZ SMA CONNECTORS datasheet.pdf
RES 5 OHM 1W 0.05% RADIAL datasheet.pdf