Microchip Technology PIC16LF1828T-I/ML
PIC16LF1828T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1828T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16LF1828T-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1828T-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1828T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1828T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1828T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1828T-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1828T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1828T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1828T-I/ML
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 6'/72" datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 150A DO205 datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 6A datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 19POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 50A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 150V TO-220AB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf