Microchip Technology PIC16LF18313-I/P
PIC16LF18313-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF18313-I/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8DIP
Datasheet Download
PIC16LF18313-I/P.pdf
Availability of PIC16LF18313-I/P
QUANTITY
PIC16LF18313-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF18313-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF18313-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF18313-I/P
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF18313-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF18313-I/P Details Description
Related parts for PIC16LF18313-I/P
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 400MW SOD2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.35A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 1206 datasheet.pdf