Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-205-C3-R0
ATS-12A-205-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-205-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12A-205-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12A-205-C3-R0
QUANTITY
ATS-12A-205-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-205-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-205-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.09°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-205-C3-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-205-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-205-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-205-C3-R0
CONN EDGECARD 36POS .156 R/A datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CTRLR 24-TSSOP datasheet.pdf
IC SSR HI SIDE 60V PENTAWATT HRZ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 5W datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
REPLACEABLE INSERT BKAD 60 SKT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf